Tepelné čerpadlo vzduch-voda
Díl 1.: Princip fungování
Tepelná čerpadla na principu vzduch-voda se v České republice dlouhodobě těší velké oblibě. V současnosti jsou jednoznačně nejběžnějším řešením pro vytápění, ohřev vody i chlazení domů. Jak fungují a v čem jejich vysoká popularita spočívá?
Tepelná čerpadla obecně pracují s tepelnou energií odebranou ze svého okolí, kterou následně zahřívají a předávají do dalších částí topné soustavy. Čerpadla se dělí na čtyři základní druhy: vzduch-voda, voda-voda, vzduch-vzduch a země-voda.
První část názvu zpravidla indikuje zdroj, z něhož je tepelná energie získávána, druhá pak skupenství, do nějž je teplo převáděno. Tepelná čerpadla vzduch-voda tak jako zdroj tepelné energie využívají okolní vzduch.
Na počátku cyklu stojí venkovní jednotka čerpadla. Ta pomocí ventilátoru odebírá vzduch z okolí vytápěného objektu. Vzduch následně předává do uzavřeného okruhu se speciální kapalinou, která je poté stlačována kompresorem.
Právě kompresor je ústředním prvkem celého systému a jeho kvalita je určující pro účinnost celého zařízení. Stlačení kapaliny kompresorem vede k jejímu zahřívání na vyšší teplotní hladinu. Zahřátá kapalina pak skrze tepelný výměník předává svou tepelnou energii do okruhu s vodou pro vytápění či zásobníku s užitkovou vodou pro mytí či koupání.
Expanzní ventil poté teplo vrací do plynného skupenství. S tím se cyklus zase opakuje. Celý tento proces pak dokáže z 1 kWh spotřebované elektrické energie vyrobit až 3,5 kWh tepla.
Princip fungování tepelného čerpadla vzduch-voda tak není nijak složitý. Stejně tak není nijak složité ani jeho ovládání. Tepelné čerpadlo je možné ovládat pomocí dálkového ovladače, u moderních jednotek připojených k síti rovněž pomocí mobilního telefonu či dalších zařízení.